Haber

Rusya’da cezaevlerinde tutuklulara ve gözaltına alınanlara uygulanan işkence görüntüleri tepki çekti

Yayınlanma:

/ Son Güncelleme:

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) elemanları ve Rusya Federal Cezaevi Servisi (FSIN) gardiyanları tarafından gözaltındaki kişilere ve mahkumlara yönelik işkence ve cinsel saldırı görüntüleri dün akşam saatlerinde yayınlanmasının ardından küresel video paylaşım sitelerinde de hızla yayıldı. Yoğun olarak ülkenin Soratav, Belgorod ve Kamçatka bölgelerindeki cezaevlerinde yapılan işkenceleri barındıran görüntüler, Rusya’daki muhalif haber sitelerinde de yayınlandı. Görüntülerde bazı mahkumların üzerine gardiyanların idrarını yaptığı, bazı mahkumların sopalarla dövüldüğü, bazı mahkumlara ise işkence araçlarıyla tecavüz edildiği görüldü.

Ülkede infiale yol açan görüntüler çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılmaya devam ederken, insan hakları aktivistleri, işkence ve cinsel saldırı görüntülerinin şimdilik sadece bir kısmının paylaşıldığını ve verilerin fazlalığı nedeniyle görüntüleri kısım kısım yayınlayacaklarını ifade etti.

Aktivistler, görüntülerin uzun zamandır FSB ve FSIN elemanları tarafından kayda alındığını belirterek, söz konusu görüntülere bilgisayar uzmanlarının ulaştığını açıkladı. Federal Cezaevi Servisi ve işkence iddialarının gündeme geldiği bölgelerin başsavcılıkları tarafından soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Rus muhalif sitelerinde yer alan haberlere göre, işkence görüntülerinin yoğun olarak kaydedildiği Saratov Bölgesi Federal Cezaevi Servisi’nin Bölüm Başkanı istifa etti. Ülkede infial oluşturan görüntülerle ilgili farklı cezaevlerindeki yöneticilerin de istifa edebileceği yönünde iddialar öne sürülürken, işkence görüntüleri ülkenin 1 numaralı gündem konusu haline geldi.

 

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu