Haber

Kanser çalışmalarıyla ilgili güzel haber geldi


Sabah gazetesinin haberine göre Türk bilim insanı Polen Koçak, kansere karşı geliştirdiği yeni nesil ilaçlarla dünyada parmakla gösteriliyor. Harvard’daki çalışmalarını sürdüren Koçak “Ülkemi genetik ve biyoteknoloji alanında zirveye taşımak istiyorum” dedi. 

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden 6 yıl önce mezun olan 29 yaşındaki Polen Koçak, genç yaşına rağmen sayısız başarılara imza attı.

ABD’deki Harvard- MIT Health Sciences and Technology’de, araştırma görevlisi olarak kabul edilen ve yeni nesil kanser önleyici ilaçların geliştirilmesi üzerine araştırmalar yapan Koçak, bu çalışmada, normal hücrelere zarar vermeden sadece kanserli hücreleri hedefleyerek kanserli dokuyu tedavi etmek üzerine yoğunlaştı. Türkiye’ye döndükten sonra özel bir hastanenin kök hücre üretim ve rejenaratif tıp bölümünde görev yaptı.

Üç yıl önce Yeditepe Üniversitesi’nde doktora eğitimine başlayan Koçak’ın, Türkiye’de ilk kez bitkiden elde edilen bir nanovezikülünün akciğer kanseri tedavisinde kullanılması ile ilgili uluslararası bir patenti yayımlandı. Geliştirdiği bitki kaynaklı nanovezikülünün yara iyileştirmesi ve doku yenilemesi üzerindeki etkisini incelediği araştırması, uluslararası bir dergide yer aldı.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu