Haber

İngiltere Sağlık Bakanlığı açıkladı! 3. doz Biontech aşısının yan etkileri neler?

İngiliz Express gazetesinin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgileri aktardığı haberine göre, enjeksiyon yapılan kolda ağrı, yorgunluk hissi veya baş ağrısı takviye dozdan sonra görülen en sık yan etkiler arasında.

HAFİF GRİP BENZERİ SEMPTOMLAR

3. doz Pfizer/Biontech aşısından sonra hafif grip benzeri semptomları yaşamak da mümkün. Ancak uzmanlar bu semptomların normal olduğunu belirtiyor.

Habere göre, uzmanlar uzun süre yüksek ateş görülmesinin ise kişide başka bir enfeksiyonun olduğu anlamına gelebileceğini belirterek ve bu durumda doktora başvurulması uyarısında bulundu.

EN ETKİLİ AŞI

Diğer taraftan, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen çalışma ülkede kullanılan 3 aşı olan Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarını mercek altına aldı.

Çalışma kapsamında hangi aşının takviye doz olarak uygulandığında daha etkili olduğu belirlendi. Buna göre, orijinal olarak J&J ile aşılanmış kişilerde, antikor seviyeleri bir J&J güçlendiriciden sonra 4 kat, Pfizer güçlendiriciden sonra 35 kat ve Moderna güçlendiriciden sonra 76 kat arttı.

Aynı çalışmada başlangıçta Moderna aşısı alanların antikor düzeylerinin, başlangıçta Pfizer veya J&J alanlara kıyasla ‘uygulanan destekleyici aşıdan bağımsız olarak’ daha yüksek olduğu belirtildi.

458 yetişkin üzerinde yapılan çalışma takviye dozlardan 15 gün sonra antikor seviyelerini analiz ederek bu sonuçlara ulaştı. Ancak söz konusu çalışma henüz hakemli bir bilim heyeti tarafından onaylanmadı.

Kaynak: Diğer

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu