Haber

Dünya 4.5 milyar yıl önce nasıldı işte cevabı


 

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Paolo Sossi tarafından yönetilen yeni bir araştırma sayesindeyse dünyanın o zamanlarda nasıl bir hâl içinde olduğu daha da netleşti. Çalışmadan elde edilen sonuçlar dün yayınlandı. Çalışmanın en iyi sonuçları vermesi için bilim insanları, labaratuar ortamında kendi magmalarını oluşturdu.

Yapılan çalışma iki ana sonucu ortaya çıkardı. İlk sonuç, Venüs ve Dünya’nın ilk başta benzer atmosferlere sahip olduğunu gösterdi. Fakat Venüs güneşe olan yakınlığı yüzünden suyunu kaybetmişti. Dünya’ysa okyanus formunda suyunu korumayı başarmıştı. Okyanus, havadaki karbondioksitin çoğunu emmişti.

Elde edilen ikinci sonuç ise Dünya’da yaşamın nasıl meydana geldiğine dair bir teoriyi daha az olası hale getiriyordu. Teori, şimşeklerin belirli gazlarla etkileşime girerek amino asitleri oluşturduğu üzerinde duruyordu. Ancak yeni sonuçlara göre bunun için gerekli gazlar bol miktarda su bulundurmuyordu.

İsviçre Federal Enstütüsün’Den gelen açıklamaya göre “Bulduğumuz şey, magma durumundan soğuduktan sonra genç Dünya’nın ana bileşeni karbondioksit, nitrojen ve biraz su ile hafifçe oksitlenen bir atmosfere sahip olduğuydu.” dedi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu