Haber

Drone ile akciğer taşıdılar

Kanada’nın Toronto Western Hastanesi’nde bir hastadan alınan akciğer, Toronto General Hospital’e drone ile taşındı. 6 dakika süren yolculuğun ardından dünyada ilk kez hastaya nakledilecek akciğer drone ile taşınmış oldu. Nakil işleminin yapıldığı hastanenin bağlı olduğu Üniversite Sağlık Ağı (UHN) Baş cerrahı Dr. Shaf Keshavjee, 63 yaşındaki Alain Hodak’a yapılan nakil operasyonunun iyi geçtiğini belirtti.

Uçuş operasyonu için görevliler 18 ay boyunca hazırlık yürüttü. Akciğerin taşınması için yükseklik, basınç, titreşimler ve diğer sarsıcı olaylardaki değişikliklere dayanıklı özel bir kutu tasarlandı. Donanıma düşme ihtimaline karşı paraşüt ve gelişmiş GPS sistemi de eklendi. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından aylarca, akciğerleri simüle eden sahte paketler ve düşme testleri ile deneme uçuşları gerçekleştirildi.

Dünyada drone ile ilk nakil operasyonu 2019’da bir böbreğin taşındığı ABD’nin Baltimore kentinde gerçekleştirilmişti. Daha sonra Nevada’da kornea ve Minnesotta’da da pankreas taşınmıştı.

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu