Haber

Aile fotoğrafı öncesi Erdoğan ve Biden tokalaştı

@ AA

G20 Dönem Başkanı İtalya’nın, Roma’daki Nuvola Kongre Merkezi’nde düzenlediği zirvenin açılışı, ev sahibi İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin konuklarını karşılamasıyla yapıldı. Draghi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu konuklarını tek tek kapıda karşıladı. Başbakan Draghi ve konukları, daha sonra birlikte aile fotoğrafı çektirdi. Liderlerin toplu aile fotoğrafı öncesi Erdoğan ve Biden tokalaştı. 

erd eFnT

ERDOĞAN, İTALYA, HOLLANDA BAŞBAKANI VE AB KOMİSYONU BAŞKANI İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Roma’daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında İtalya Başbakanı Mario Draghi ile bir araya geldi. Erdoğan daha sonra AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü. Erdoğan, daha sonra, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir araya geldi.

cumhurbaskani erdogan ab komisyonu sAEj

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİMİ

Fotoğraf çekiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın solunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sağında ise Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah yer aldı.

g20 QF98

Liderler, zirvenin ilk gününde “Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık” oturumunda bir araya geliyor.

Zirvede, salgın döneminde ekonomik toparlanma, aşılama kampanyası ve salgın döneminde sağlığa ilişkin öne çıkan gelişmeler ele alınacak.

Zirve dolayısıyla başkent Roma’da geniş güvenlik önlemleri alındı. Zirvenin yapıldığı EUR semtinin önemli kısmı sivil trafiğe kapatıldı. Zirvede 5 bin 300 kadar emniyet mensubu görev yapıyor.

Öte yandan, bir grup çevre aktivisti genç, sabah erken saatlerde, zirvenin yapıldığı EUR semtini kent merkezine bağlayan ana arterlerden Kristof Kolomb Bulvarı’nı oturma eylemiyle trafiğe kapattı. Güvenlik güçleri eyleme müdahale ederek yolu trafiğe açtı.

İBRAHİM KALIN’DAN ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşmeye ilişkin, “Roma’da da olabilir, netleşecek” dedi.

Erdoğan ve Biden’ın Roma’daki zirvenin ardından BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26’ncı Taraflar Konferansı (COP26)’nın gerçekleşeceği Glasgow şehrinde bir araya gelebilecekleri de belirtiliyordu.

 

 

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu